Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Pane premiére, co Vám to zase nakukali?

8. 08. 2021 18:23:06
Personální politika této vlády není rozhodně učebnicová. Je to patrné například na obsazování ministerských postů, na duálním ministrovi Havlíčkovi či orloji na ministerstvu zdravotnictví během největší pandemie naší doby.

A bohužel, obětí vládní anti-personalistiky, je i Bezpečnostní informační služba. Tedy zpravodajská organizace, která patří k jedněm z pilířů zajišťování bezpečnosti našeho státu a bez stability, především personální a předvídatelnosti, se začne rozkládat. Až má v posledních týdnech člověk pocit, jestli to není cílem...

O konci mandátu současného ředitele BIS Michala Koudelky se ví vlastně od jeho nástupu do funkce. Premiér Andrej Babiš nemůže tvrdit opak. Naše země má nastaveny procesy i pravidla pro jmenování představitelů různých organizací, včetně zpravodajských služeb, aby nedocházelo ke zbytečným zmatkům a destabilizaci. Tak v čem je problém? Jako vždy, v lidech. Případ ředitele Koudelky je smutnou ukázkou, že byť je vše nastaveno správně, může být na konci všeho fraška, která poškozuje to, co si máme nejvíce chránit, tedy ty, kteří se starají o naši bezpečnost.

Prezident Zeman nesnáší Michala Koudelku, protože mu několikrát šlápl na ruské kuří oko a pak nepřišel políbit prsten. Jeho výhrady k činnosti služby i jejího ředitele byly dosud banální, zástupné nebo úplně mimo mísu, a tak zbývá jen prskání jedu a tlak na premiéra Andreje Babiše, aby se Koudelky zbavil. Premiérovi se do toho evidentně nechce, a proto zvolil taktiku vyčkávání, až problém sám zmizí, čímž sám vlezl do pasti. Realita je takto jednoduchá, zbytek jsou jen řeči, které tento fakt mají zastírat.

Naposledy třeba premiérova výtka, že je Michal Koudelka příliš často v médiích a že “tajná služba” má být tajná. Hm, Freud by si asi něco pomyslel, ale já se budu držet faktů - Státní “tajnou” bezpečnost už dávno díkybohu nemáme, pane premiére... A jestli je ředitel Koudelka v poslední době víc v médiích, není to jeho vinou, ale vinou právě nerozhodnosti premiéra této země. Holt neschopnost rozhodnout tak zásadní věc a prskání hradního pána přitahuje média. To je pochopitelné.

Jinak, pokud se člověk podívá na data, tak Michal Koudelka v posledních letech v médiích příliš nevystupoval. Konkrétně, za pět let svého mandátu poskytl POUZE pět velkých rozhovorů v psaných médiích. NIKDY neposkytl rozhovor rádiím či televizím.

Pro srovnání, ředitelé zbylých dvou zpravodajských služeb, tedy Vojenského zpravodajství (VZ) a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jsou mediálně aktivní srovnatelně, možná i více. Ředitel VZ poskytoval rozhovory už rok po svém nástupu, a to včetně České televize, dále poskytl nejméně tři rozhovory tištěným médiím, vystupoval na tiskových konferencích ministerstva obrany a vyjadřoval se osobně k řadě témat od kauzy „Libanon“ až po případ Vrbětice. Ředitel ÚZSI poskytl zatím po prvním roce ve funkci jeden velký tištěný rozhovor. Absolutně jim to nevyčítám, naopak. Moderní “služba” musí umět i “citlivě” komunikovat s veřejností.

Říkat tedy, že ředitel BIS je přehnaně mediálně aktivní, je lež, v české zpravodajské komunitě není v tomto smyslu zdaleka na prvním místě. To, že se často v médiích o něm a o BIS hovoří, není jeho vinou, ale zásluhou medializace služby a jeho osoby plynoucí obvykle z politické situace v naší zemi.

Navíc už není 19. století a zpravodajské služby komunikují s veřejností naprosto standardně, byť ne tolik jako ostatní instituce státu, což je logické. Jejich činnost upravují zákony, jsou kontrolovány parlamentními a dalšími orgány, jsou známa jména ředitelů i dalších funkcionářů a většina vydává výroční zprávy. Zkrátka i služby skládají účty, protože ten, kdo je platí, tedy občan, má znát, co dělají a jak hodnotí bezpečnostní situaci, rizika a ohrožení.

Zvláště po 11. září 2001 se zpravodajské služby komunikačně více otevřely. I běžní občané musí v obecných obrysech vědět, jaké nástroje a organizace pro boj s terorismem vlády mají, protože jsou součástí obrany proti němu. Veřejnost, to jsou miliony očí a uší. A řada případů teroristických útoků v Evropě ukázala, jak důležitou součástí prevence i vyšetřování jsou občané. Proto také například v rámci Bernského klubu, který sdružuje řadu evropských zpravodajských služeb, mají tyto služby obvykle své komunikační týmy, tisková oddělení, tiskové mluvčí a podobně. Jednočlenný komunikační tým BIS je mezi nimi spíše raritou.

Ředitelé zpravodajských služeb demokratických zemí jsou veřejně známé osobnosti, které se v omezeném rozsahu, ale poměrně pravidelně vyjadřují v médiích. Naposledy vzbudil velký ohlas ředitel MI6 Richard Moore, který překvapil nejen aktivitami na sociálních sítích, ale poskytl i velký videorozhovor.

Ředitel německé BfV každý rok před veřejností prezentuje obdobu české výroční zprávy BIS a vyjadřuje se k aktuálním bezpečnostním otázkám. V červnu letošního roku poskytl velký rozhovor listu Welt am Sonntag nový šéf BfV Thomas Haldenwang.

Pro někoho možná překvapivě s veřejností komunikují i ředitelé ruských zpravodajských služeb. Velmi aktivní jsou ředitelé GRU a SVR Sergej Naryškin a Igor Kostyukov. V letošním roce se například Naryškin opakovaně vyjadřoval v médiích ke sporům s Českou republikou. Šéf GRU Igor Kostyukov se v médiích také vyjadřuje pravidelně a na YouTube najdete i video z jeho vystoupení. Sergej Naryškin zase poskytl rozhovor britské veřejnoprávní BBC.

Nesmíme skákat na zástupné výtky u tak zásadní věci, jako je obsazení postupu ředitele zpravodajské služby. Programem Miloše Zemana je pouze uspokojení ega a osobní msta. A v tom by mu premiér této země neměl pomáhat, protože společně jen rozkládají systém tohoto státu budovaný 30 let.

Jana Černochová

předsedkyně výboru pro obranu PS PČR

Autor: Jana Černochová | neděle 8.8.2021 18:23 | karma článku: 27.16 | přečteno: 1015x

Další články blogera

Jana Černochová

Na hon už jen s luky a šípy aneb bezolovnatá evropská fobie

Včera byl na stránkách Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) zveřejněn očekávaný a zcela bizarní návrh na plošný zákaz používání olova ve střelivu, nevyjímaje lov, sportovní střelbu i používání olova v rámci rybolovu.

4.2.2021 v 15:30 | Karma článku: 35.94 | Přečteno: 1379 | Diskuse

Jana Černochová

S olovem do deště nelez, aneb další arogance Evropské komise

EP v tomto týdnu projednával námitku proti úpravě nařízení REACH Evropské komise, které nově zakazuje držení olověných nábojů v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch. Co si pod přírodní vodní plochou představit?

28.11.2020 v 10:02 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 1541 | Diskuse

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 667 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Vladislav Vilímec

Australská vláda udělala z Djokoviče celebritu. A sobě ostudu.

Již jako dítě jsem obdivoval slavnou historii australského tenisu. Rod Laver, Ken Rosewal, John Newcombe nebo v ženách Margaret Courtová či Evonne Goolagongová..

19.1.2022 v 0:17 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 655 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Podařilo se vyjednat náhradní přímé spojení Jevíčka a Velkých Opatovic s Brnem

Od 1. 3. 2022 budou moci obyvatelé obcí v dané oblasti využít 3 spojů vedených v ranní době a 3 zpátečních spojů v odpolední době.

18.1.2022 v 19:23 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 99 |

Markéta Vyvlečková

Proč vytáčí kauza Janoušek lidi, paní soudkyně?

Všichni jsme si rovní a někteří jsou si rovnější. Asi tak by se dalo shrnout to, proč dnes řada lidí nevěří některým politikům a justici.

17.1.2022 v 15:18 | Karma článku: 36.41 | Přečteno: 1059 | Diskuse

Anna Gamanová

Jak dnes dostavujeme Kladno?

Kladeňáci často řeší, proč město nefunguje lépe, víc to tady nežije, není tu tenhle obchod nebo určité kulturní akce.Zcela určitě na to má vliv to, jak město vypadá. A není to jen historie, ale i to, jak stavíme město dnes.

17.1.2022 v 13:17 | Karma článku: 4.91 | Přečteno: 175 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak se hledá pravda u Okresního soudu v Ostravě. Boj Marka Gáby s českou justicí pokračuje

Na konci října jsem zveřejnil rozsáhlý text o inženýru Marku Gábovi, kterého manželka obvinila z ublížení na zdraví a pomluvy. Kauza ale mezitím značně pokročila a množství chyb v celé kauze přibývá.

17.1.2022 v 9:00 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 1309 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1259

Jana Černochová (1973) - poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně výboru pro obranu, členka výboru pro bezpečnost a hrdá starostka Prahy 2. Od roku 1997 je členkou ODS. Od roku 1998 působí v komunální politice a od roku 2010 v celostátní. V rámci své poslanecké práce se věnuje aktivitám zaměřeným na posilování obranyschopnosti České republiky, modernizaci české armády a zajištění kvalitních podmínek služby vojáků z povolání, vojáků v aktivní záloze a příslušníků bezpečnostních sborů. Věnuje se také projektům na podporu péče o válečné veterány, připomínání osudů národních hrdinů a vojenských tradic. Mezi její záliby patří potápění, sportovní střelba, běh, literatura a historie. Jejími celoživotními vzory jsou Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Alois Rašín.  

Najdete na iDNES.cz