Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Na hon už jen s luky a šípy aneb bezolovnatá evropská fobie

4. 02. 2021 15:30:53
Včera byl na stránkách Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) zveřejněn očekávaný a zcela bizarní návrh na plošný zákaz používání olova ve střelivu, nevyjímaje lov, sportovní střelbu i používání olova v rámci rybolovu.

Kde jsou ty časy, kdy mi bylo podsouváno, že sežádné takové zákazy nechystají a ať přestanu zbytečně strašit a šířit mezi střelci paniku. Jak ráda bych se tehdy i dnes pletla. Je tomu bezmála přesně dva roky, kdy jsem apelovala na vládu, aby tuto problematiku začala aktivně řešit. Abychom byli připravení, že kolo byrokratické mašinerie se kdesi tam v Bruselu pomalu, ale neúprosně, točí a je jen otázkou času, kdy návrh bude na stole. Vláda teď nemůže říkat, že o něčem nevěděla, nebo měla na reakci málo času!

Po zákazu olova v nově absurdně definovaných mokřadech a jejich okolí (podrobněji jsem návrh rozebrala ve svém minulém blogu) tu máme na samotném počátku procesu další nesmysl. Ale o to nebezpečnější, jelikož má potenciálně velmi negativní dopad na náš obranný a bezpečnostní průmysl, lov, sportovní střelbu, legální držbu zbraní obecně a sekundárně i na naše ozbrojené síly a bezpečnostní sbory. Ačkoliv se totiž návrh tváří, že se armády a policie netýká, někdo také to střelivo musí vyrobit! A proč by jej vyráběl, když bude komerčně fakticky zakázáno.

Již dílčí zákaz olova z dílny Evropské komise, nikoliv ten, který naše legislativa již obsahuje v zákoně o myslivosti dávno, jsem považovala za nesmysl nepodložený reálnými socioekonomickými dopady, který při aplikaci nepřinese nic jiného, než zmatek a další nebezpečné zaplevelení našeho národního vyváženého systému legálního držení zbraní. Již tehdy jsem apelovala na vládu, aby byla v tomto směru aktivní, bránila se dalším restrikcím a účastnila se jednání, která o regulaci olova probíhala a probíhají, a této regulaci zamezila. V roce 2019 se mi také podařilo prosadit v tomto duchu usnesení Poslanecké sněmovny, které vládu k aktivnímu odporu proti regulaci olova zavazovalo. V uplynulých týdnech jsem se v očekávání aktuálního návrhu ECHA znovu obrátila na ministry resortů, které budou úplným zákazem olova dotčeny, aby mi zodpověděli, zda naplňují zmíněné usnesení Sněmovny, zda vědí o chystaném přitvrzení regulace, jak proti němu bojují a jak mu chtějí zamezit. Bohužel z jednotlivých odpovědí na tyto mé interpelace nejsem skálopevně přesvědčena o tom, že vláda se za české legální střelce bude bít tak, jak by bylo potřeba. Posuďte sami, shrnutí mých interpelací včetně odpovědí je dostupné na mém webu.

Samotný proces plošného zákazu olova je na svém začátku a Česká republika musí nejdříve celý návrh ECHA a jeho dopady zhodnotit (dostupný uceleně zde a zde). Nesmíme však v žádném případě přešlapovat na místě (jako tomu bylo v případě tzv. zákazové směrnice o zbraních) a připravit naši pozici, zahájit jednání a hledat podporu napříč členskými státy EU pro odmítnutí nebezpečných nesmyslů. Moc dobře si uvědomuji, že dnes čelíme celé řadě jiných problémů, ale nepředpokládám, že právě tato záležitost se zastaví jen kvůli pandemii. Kdo je připraven, není překvapen a bruselský úřední šiml, ten nikdy nespí! Proto budu nadále apelovat na vládu a jednotlivé její členy, aby se mu postavili, protože důsledky regulace olova by u nás zasáhly statisíce lidí.

Pokud se vláda odhodlá k činnosti a zahájí jednání, má v tom mou plnou podporu. Již opakovaně jsem dala najevo, že obhajoba legální držby zbraní je pro mě principiální obhajobou svobody, zdravého rozumu. A v neposlední řadě, kromě práv legálních střelců, je v sázce i zajištění naší obrany a bezpečnosti v budoucnu.

Autor: Jana Černochová | čtvrtek 4.2.2021 15:30 | karma článku: 35.94 | přečteno: 1392x

Další články blogera

Jana Černochová

Pane premiére, co Vám to zase nakukali?

Personální politika této vlády není rozhodně učebnicová. Je to patrné například na obsazování ministerských postů, na duálním ministrovi Havlíčkovi či orloji na ministerstvu zdravotnictví během největší pandemie naší doby.

8.8.2021 v 18:23 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1056 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Premiér Fiala – zachránce zdravotnictví, anebo…?

Vláda si svou stupidní politikou znepřáteluje některé velmi vlivné skupiny obyvatelstva. Možná, že jí příliš nevadí, že 1 milion obyvatel je dlouhodobě pod hranicí chudoby a další 2 miliony nebo možná 4, se této hranici blíží.

4.12.2023 v 18:17 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 264 | Diskuse

Šimon Miča

Henry Kissinger a reálpolitika dnes

Henry Kissinger a jeho reálpolitika nám budou obrovsky chybět. O to více v časech velké geopolitické změny, která se právě teď odehrává.

4.12.2023 v 6:58 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 118 | Diskuse

Petr Lachnit

Příští zasedání vlády? Určitě na farmě

V březnu svolaly odbory před Úřad vlády protest proti návrhům vlády na „reformu“ důchodů a proti uvažovaným rozpočtovým škrtům. Prý, aby i na vládě věděli, že mají jiné představy, a taky s nadějí, že uspějí s výzvami k jednání.

3.12.2023 v 11:05 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 413 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Příprava nové kapacitní komunikace I/73 pokračuje

Již dlouhodobě se zasazuji o výstavbu nové kapacitní komunikace I/73 a přestože vše nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli, tak se pomalými krůčky blížíme ke kýženému výsledku.

1.12.2023 v 19:24 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 123 |

Daniela Kovářová

Potraty a vraždy

Potrat, eufemisticky zvaný „přerušení těhotenství zánikem plodu“, je dovolen[1] do 12. týdne těhotenství, resp. u biologických vad do 24. týdne od početí. Jde o administrativní úkon, operaci, sociální opatření nebo vraždu?

30.11.2023 v 9:48 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 430 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1266

Jana Černochová (1973) - poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně výboru pro obranu, členka výboru pro bezpečnost a hrdá starostka Prahy 2. Od roku 1997 je členkou ODS. Od roku 1998 působí v komunální politice a od roku 2010 v celostátní. V rámci své poslanecké práce se věnuje aktivitám zaměřeným na posilování obranyschopnosti České republiky, modernizaci české armády a zajištění kvalitních podmínek služby vojáků z povolání, vojáků v aktivní záloze a příslušníků bezpečnostních sborů. Věnuje se také projektům na podporu péče o válečné veterány, připomínání osudů národních hrdinů a vojenských tradic. Mezi její záliby patří potápění, sportovní střelba, běh, literatura a historie. Jejími celoživotními vzory jsou Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Alois Rašín.  

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...