Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

S olovem do deště nelez, aneb další arogance Evropské komise

28. 11. 2020 10:02:00
EP v tomto týdnu projednával námitku proti úpravě nařízení REACH Evropské komise, které nově zakazuje držení olověných nábojů v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch. Co si pod přírodní vodní plochou představit?

Z použité definice to může být i louže, která se utvoří po dešti. Evropská komise, prozatím, neporučí větru dešti. Ale stejně nás podle ní čeká alespoň aplikace zákazu prakticky kdekoliv, kde zrovna dojde k přeháňce. Jde tu ale ještě o mnohem více, než se na první pohled zdá.

Je to další ukázka prosazování zelené ideologie v oblastech, které nedávají smysl a jsou velice dobře upraveny v legislativě na národní úrovni a zároveň ošetřeny mezinárodními dohodami. Některé aktivistické nevládní organizace se nevhodně pletly už do příprav návrhu a nabádaly úředníky k tomu, aby působili na experty členských států a ti zajistili pozitivní hlasování pro návrh Evropské komise. Mám pochybnosti, že to bylo v souladu s kodexem chování, který Evropská komise přijala, a nejednalo se o porušení úředních procesů a zásad transparentnosti, neutrality, nezávislosti a odbornosti. Jde tu i o nebezpečný precedent, který povede k další erozi, z počátku dobré myšlenky, ze které mohly těžit všechny země společenství.

Europoslanci ODS byli samozřejmě proti zákazu olova ve střelivu a proti tak bizarnímu výkladu vodních ploch. Ani další zástupci České republiky s návrhem nesouhlasili při projednávání ve výborech a naplňovali tak usnesení Poslanecké sněmovny, které jsem jí v září minulého roku navrhla a ve kterém mj. stojí, že v případě dalších kroků v regulaci olova ve střelivu a rybářském olůvku a legálního držení zbraní má být vláda aktivní ve vyjednání s dalšími členy EU a zajistit tak potřebnou podporu a spojence pro zastavení neopodstatněných restrikcí práv občanů. Nepodařilo se, námitka proti návrhu nebyla přijata, a protože většina členských států s návrhem již souhlasila, může Komise doplnit zákaz olova poblíž nově definovaných mokřadů na seznam zmíněného nařízení REACH.

Z českých europoslanců nehlasovali pro námitku jen zástupci Pirátů a TOP09. Tím, že hlasovali proti námitce, nebo se zdrželi, už neexistuje možnost věc v parlamentu EU zvrátit a až vyjde po projednání v Radě EU úředník věstník, bude zákaz platit přímo. Bez souhlasu našeho parlamentu, bez další diskuze. Myslivci a často i rybáři vám určitě poděkují, kolegové, že bude platit zákaz držení olověného brokového střeliva ve vzdálenosti 100 metrů nejen okolo mokřadů, ale i pouhých louží. Dokážete si představit, že jste legálním držitelem zbraně – myslivcem a budete pokutování za držení olověného střeliva v okruhu třech hektarů od vodní plochy (případně větší kaluže po dešti)?

Taková je bohužel dnes realita – totální arogance moci v přístupu zástupců Evropské komise na jednáních s některými členskými státy, které se snaží trpělivě vysvětlit, že mokřad není louže vody u silnice, nebo na poli, že své mokřady už dlouho chráníme vlastním zákonem a naplňujeme Ramsarskou úmluvu.

Perverznost, se kterou se někteří drží touhy něco nového zakazovat, mě nepřestane fascinovat. Nikdy totiž nebudou mít zákazů a nových nařízení dost. Zdá se to být nekonečný proces. S tím se nechci smířit a utvrzuje mě to v přesvědčení, že EU, pokud chce v budoucnu nadále existovat, musí doznat významných reforem. Současný stav je neudržitelný a čím dál více častější pnutí některých západních sociálních inženýrů řídit naše životy mi dává za pravdu. Samotná Komise se neřídí ani tak na první pohled triviálními principy, že přímo účinné právní předpisy EU musejí být výjimečné a velmi dobře odůvodněné, musí chránit proporcionalitu, ctít subsidiaritu a především musí být jasné a srozumitelné. Ale jak si srozumitelnost často představují, jsme viděli nejen na zákazové směrnici o zbraních, kterou jsme horko těžko a s vypětím sil dokázali ve výsledku rozmělnit, ale i teď při extenzivním definování „mokřadů“.

Kdo mě zná, dobře ví, že se jen tak nevzdávám. Že nemlčím, když vidím nespravedlnost a když se prosazují nesmysly, které dopadají na občany. Že se snažím plnit závazek občanům a že službu veřejnosti beru vážně. Obrátím se na ministra životního prostředí, stejně jako několikrát v minulosti a budu apelovat, aby implementace, na kterou máme podle nařízení 24 měsíců, nedopadla na naše myslivce. Nechci strašit, ale nesmíme ani zapomínat, že nás brzy čeká i návrh na úplný zákaz olova ve střelivu, a nechci, aby byli ohrožení i rybáři, legální držitelé zbraní, ale i naše bezpečnostní sbory a obranný a bezpečnostní průmysl. Stejně jako to může hrozit v chystané revizi zákazové směrnice o zbraních.

Autor: Jana Černochová | sobota 28.11.2020 10:02 | karma článku: 36.50 | přečteno: 1523x

Další články blogera

Jana Černochová

Na hon už jen s luky a šípy aneb bezolovnatá evropská fobie

Včera byl na stránkách Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) zveřejněn očekávaný a zcela bizarní návrh na plošný zákaz používání olova ve střelivu, nevyjímaje lov, sportovní střelbu i používání olova v rámci rybolovu.

4.2.2021 v 15:30 | Karma článku: 35.72 | Přečteno: 1347 | Diskuse

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 663 | Diskuse

Jana Černochová

Otevřený dopis předsedovi vlády ve věci znovuotevření kostelů a synagog

Poslankyně Parlamentu ČR Jana Černochová apeluje otevřeným dopisem na premiéra A. Babiše, aby vláda přehodnotila plán rozvolňování opatření kvůli pandemii koronaviru ve vztahu k potřebám věřících.

15.4.2020 v 17:11 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Všechno zaplatí vdovy a sirotci…

Předseda Senátu a místopředseda ODS Vystrčil, již nějaký čas hraje politiku přítele lidu. A není sám.

2.3.2021 v 9:36 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jiří Paroubek

Když Petříček řádí

Protibabišovská média, ať už se jedná o ta veřejnoprávní (v tom posledním případě Český rozhlas) nebo jiná, dávají velký mediální prostor ministru zahraničí Petříčkovi.

1.3.2021 v 17:03 | Karma článku: 27.46 | Přečteno: 620 | Diskuse

Luboš Zálom

Babiš s Hamáčkem nám vyhrožují zastřelením

Nasazení vojáků proti pokojným občanům naší republiky je něco naprosto nepřijatelného. Musíme jej chápat jako otevřenou výhrůžku hrubým násilím.

1.3.2021 v 13:40 | Karma článku: 26.74 | Přečteno: 677 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč vláda brání vlastním občanům v návratu domů?!

Od 15. února platí Opatření k omezení cestování. Má své opodstatnění, bohužel je ale naprosto nepromyšlené ve svých důsledcích a lidem pouze přidělává problémy.

1.3.2021 v 7:25 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 780 | Diskuse

Alois Sečkár

Už žádnou další "poslední šanci" pro Babiše

Kritizoval jsem hejtmany za jejich rozhodnutí dát Babišovi dalších 14 dní nouzového stavu. Ptal jsem se, co si myslí, že za ty dva týdny bude jinak? Teď už můžeme pomalu bilancovat.

26.2.2021 v 8:59 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 622 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1261

Jana Černochová (1973) - poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně výboru pro obranu, členka výboru pro bezpečnost a hrdá starostka Prahy 2. Od roku 1997 je členkou ODS. Od roku 1998 působí v komunální politice a od roku 2010 v celostátní. V rámci své poslanecké práce se věnuje aktivitám zaměřeným na posilování obranyschopnosti České republiky, modernizaci české armády a zajištění kvalitních podmínek služby vojáků z povolání, vojáků v aktivní záloze a příslušníků bezpečnostních sborů. Věnuje se také projektům na podporu péče o válečné veterány, připomínání osudů národních hrdinů a vojenských tradic. Mezi její záliby patří potápění, sportovní střelba, běh, literatura a historie. Jejími celoživotními vzory jsou Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Alois Rašín.  

Najdete na iDNES.cz