Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Hazard ministryně Schillerové s pravdou

12. 11. 2019 9:59:41
V minulém týdnu jsme byli v Poslanecké sněmovny svědky dosud nevídaného závěru první epizody seriálu s názvem schvalování vládního daňového balíčku.
Prvního proto, že nás čeká nepochybně ještě epizoda senátní a následně lze očekávat další pokračování v dolní komoře. Co je však v tuto chvíli již jisté, je to, že vláda je pro prosazení dalších hlubších zásahů do peněženek občanů schopna použít jak zcela bezprecedentních nezákonných postupů a překračování parlamentních pravidel, tak nechutné demagogie, manipulací a lží.

Příkladem jedné z takových zásadních manipulací je opakované vyjádření ministryně financí Schillerové v tom smyslu, že až s hnutím ANO a s Andrejem Babišem přišly zásadní kroky zacílené na regulaci hazardu v naší zemi a že do jejich éry zde bylo hazardní eldorádo, které bylo politiky tolerováno či dokonce podporováno. Tato snaha vyvolat pocit, že s Andrejem Babišem začínají dějiny, si nezadá s prvky příznačnými pro lecjakou sektu, která se snaží manipulovat lidmi bez ohledu na zřejmá a prokazatelná fakta. A o nich v této věci jako přímá aktérka dlouholetého úsilí o eliminaci hazardu z ulic Prahy vím mnohé. Považuji proto za nezbytné připomenout alespoň několik klíčových momentů, které se odehrály před Babišem, v létech, kdy paní ministryně Schillerová ještě "bačovala" finanční úřad na okrese Brno-venkov.

Pro ministryni Schillerovou a premiéra Babiše, jejichž vlády na samosprávy spíše kašlou a mají ve zvyku jim házet klacky pod nohy, to byli možná překvapivě právě představitelé obcí a měst, kteří do boje proti hazardu vytáhli jako první, neboť byli vždy nejblíže problému a neblahým důsledkům z něj plynoucím. Psal se rok 2007, kdy jsem se coby předstvitelka několika starostů pražských městských částí obrátila na radu hlavního města, aby nalezla efektivní nástroje na eliminaci hazardu na území města. Toto naše volání bylo vyslyšeno a do městské vyhlášky se nám následně podařilo prosadit regulaci hracích automatů (tzv. VHP), jejichž počet se během tří let v Praze snížil takřka o dva a půl tisíce. Zároveň s tím ovšem ministerstvo financí udělilo násobně více licencí tzv. videoloterijním terminálům (VLT), tedy elektronickým přístrojům, jejichž počet naopak vzrostl z nuly na více než pět tisíc. Ačkoliv jsme tedy v Praze 2 zavedli nulovou toleranci VHP, rázem se objevil nový problém.

Tu dobu si velmi živě pamatuji, neboť boj proti hazardu u nás, kteří jsme se postavili jeho bossům, mj. starostové Chalupa, Ječmének či Mlejnský a další, provázely takové jevy jako výhrůžné dopisy a maily, obálky se zlomenou tužkou, kulkou nebo fotkou s propíchanýma očima. Mám některé tyto artefakty dodnes schované. Nicméně tyto výhrůžky, ani navýšení licencí pro VLP ze strany ministerstva financí nás nezvrátilo a v roce 2010, v momentě, kdy hrozilo, že pravomoci samospráv budou v oblasti regulace hazardu legislativně více okleštěny, jsme zorganizovali rychlou petici "Za právo obcí reálně omezovat hazard na svém území", kterou během čtyř dnů podepsalo přes 8000 občanů Prahy a podpořilo ji i pražské zastupitelstvo a řada městských částí. Ani ta se bohužel ale po předání tehdejšímu předsedovi Poslanecké sněmovny nesetkala s velkým úspěchem a nám, komunálním politikům nezbývalo, než se ucházet o podporu ve sněmovních volbách, abychom mohli změnu prosadit osobně.

Následovaly tedy volby v roce 2010, ve kterých se mně, Janu Farskému, ale i dalším podařilo prolomit sněmovní brány, a to otevřelo možnost prosadit zákon, který dal obcím pravomoc rozhodovat i o provozu VLT na jejich území, čehož jsme záhy v Praze 2 využili ke skutečně nulové toleranci. Bohužel, boj proti stávajícím provozovatelům trval samozřejmě ještě několik let, neboť licence byly povoleny na dlouho dopředu a provozovatelé se odvolávali k ministerstvu financí až do éry nástupu ministra Babiše, jehož jsem také opakovaně coby starostka a poslankyně interpelovala a obesílala dopisy s žádostmi o urychlené řešení situace.

Ačkoliv osobně netrpím ješitností a potřebou zdůrazňovat své osobní zásluhy, nemohu zároveň nečinně přihlížet demagogii a matení veřejnosti ze strany ministryně financí Schillerové, která sama v boji proti hazardu kromě aktuální snahy o tupé zdanění (jež samo nepřinese jeho regulaci, a pokud ano tak pak rozhodně nenastane očekávaný přísun peněz do státního rozpočtu) neudělala vůbec nic. Její vykřikování do světa ve smyslu "my jsme byli první, všichni ostatní jen nečinně přihlíželi" se zkrátka nezakládá na pravdě a spoléhá pouze na krátkou paměť voličů a současný politický styl, v němž vítězí jen ukřičená hesla.
Autor: Jana Černochová | úterý 12.11.2019 9:59 | karma článku: 30.30 | přečteno: 1191x

Další články blogera

Jana Černochová

Pane premiére, co Vám to zase nakukali?

Personální politika této vlády není rozhodně učebnicová. Je to patrné například na obsazování ministerských postů, na duálním ministrovi Havlíčkovi či orloji na ministerstvu zdravotnictví během největší pandemie naší doby.

8.8.2021 v 18:23 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Jana Černochová

Na hon už jen s luky a šípy aneb bezolovnatá evropská fobie

Včera byl na stránkách Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) zveřejněn očekávaný a zcela bizarní návrh na plošný zákaz používání olova ve střelivu, nevyjímaje lov, sportovní střelbu i používání olova v rámci rybolovu.

4.2.2021 v 15:30 | Karma článku: 35.94 | Přečteno: 1383 | Diskuse

Jana Černochová

S olovem do deště nelez, aneb další arogance Evropské komise

EP v tomto týdnu projednával námitku proti úpravě nařízení REACH Evropské komise, které nově zakazuje držení olověných nábojů v okolí jakýchkoli přírodních vodních ploch. Co si pod přírodní vodní plochou představit?

28.11.2020 v 10:02 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Jana Černochová

Virtuální stabilizace bezpečnostních sborů neexistujícím příplatkem

Již několik let opakuji, že pokud to s personální stabilizací policie myslí někdo opravdu vážně, pak by se měl postarat především o motivaci všech stávajících policistů. Přesto s tím vláda nic nedělá.

5.6.2020 v 9:39 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 668 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.83 | Přečteno: 875 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 21.00 | Přečteno: 376 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.22 | Přečteno: 2333 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 110 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1263

Jana Černochová (1973) - poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně výboru pro obranu, členka výboru pro bezpečnost a hrdá starostka Prahy 2. Od roku 1997 je členkou ODS. Od roku 1998 působí v komunální politice a od roku 2010 v celostátní. V rámci své poslanecké práce se věnuje aktivitám zaměřeným na posilování obranyschopnosti České republiky, modernizaci české armády a zajištění kvalitních podmínek služby vojáků z povolání, vojáků v aktivní záloze a příslušníků bezpečnostních sborů. Věnuje se také projektům na podporu péče o válečné veterány, připomínání osudů národních hrdinů a vojenských tradic. Mezi její záliby patří potápění, sportovní střelba, běh, literatura a historie. Jejími celoživotními vzory jsou Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Alois Rašín.  

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...