Armáda chystá rozsáhlé cvičení pro aktivní zálohy

Dnes jsem měla možnost se zúčastnit shromáždění Náčelníka Generálního štábu generála Josefa Bečváře a dalších představitelů armády s příslušníky aktivní zálohy.

Generál Bečvář mi mluvil z duše, když hned na začátku na adresu vojáků v aktivní záloze řekl: „Vy jste pro mě srdcaři, kteří staví novou armádu“.

Jsem ráda, že po mnoha letech stagnace se generál Bečvář pustil s vervou do revitalizace aktivní zálohy, které má být schopna, v případě potřeby, jako první doplnit naší profesionální armádu. Záložáci, kteří i přes obtíže jsou ochotní připravovat se k obraně České republiky, si zasluhují maximální pozornost. A posunu vpřed určitě napomohlo i vytvoření místa koordinátora a poradce NGŠ pro aktivní zálohu. Tím se stal kapitán v. z. Ludvík Cimburek sloužící u záloh 601. skupiny speciálních sil.

V současnosti probíhá v této oblasti asi nejužší spolupráce v historii mezi sněmovním Výborem pro obranu a Generálním štábem. Na programu jednání každého výboru je totiž od jara stálý bod „aktivní záloha“ a debat se účastní nejenom poslanci a představitelé armády, ale i zástupci vojáků v záloze. Díky tomu a díky přístupu generála Bečváře a jeho kolegů se tak například podařilo nalézt způsob, aby od 1. ledna 2016 měli vojáci v záloze přiděleny své zbraně. Doposud dostávaly na cvičení pokaždé jiné, což je z hlediska přípravy nepraktické.

Jak dnes zaznělo, na konci roku by také měla být připravena nová zdravotní vyhláška, která umožní snadnější nábor do aktivní zálohy, protože ne všechny odbornosti musejí mít stejnou zdravotní kvalifikaci. Kvůli příliš přísným požadavkům, přes lékařské prohlídky neprojde většina zájemců o službu v aktivní záloze. Řeší se i výstroj, respektive odstranění nedostatků, uznávání kurzů a podobně.

V současnosti výbor projednává nový zákon o vojácích v záloze a novelu takzvaného branného zákona. Probíhají jednání, jejichž cílem je vylepšit návrh tak, aby byl náš obranný systém co nejlépe připraven na případné krize. Vzhledem k počtu profesionálů je jasné, že se bez dobře připravené zálohy neobejdeme, zvláště když počet hrozeb roste. Proto zákon o vojácích v záloze, jehož jsem zpravodajskou, chápu mimo jiné i – s určitou nadsázkou řečeno – jako náborový. Čím transparentnější, férovější a motivačnější bude tento zákon, tím pravděpodobněji dokážeme získat zájemce o službu v aktivní záloze, potažmo v profesionální armádě. A zájemců bude zapotřebí hodně, pokud chceme v budoucnosti dosáhnout toho, aby aktivní záloha měla až pět tisíc příslušníků (z přibližně 1200 dnes).

Potěšilo mě nastínění plánů, které má velení armády s aktivní zálohou. Základem připravených ozbrojených sil je mimo jiné výcvik. Proto vítám návrh na uspořádání dosud asi největšího cvičení aktivní zálohy, které by mělo proběhnout příští rok na jaře. Mělo by trvat sedm týdnů a vystřídat by se na něm měla většina, či všechny jednotky aktivní zálohy, které by měly mimo jiné cvičit spolu s profesionálními vojáky. „Cílem je procvičit povolání a nasazení vojáků aktivní zálohy na území České republiky. Mají být střeženy objekty důležité pro obranu státu, prověří se velení a řízení, součinnost s profesionálními silami a vojáci budou cvičit podporu policie, ochranu letišť a samozřejmě proběhnou bojové střelby,“ řekl generál Bečvář.

Jediné, co může trochu kalit radost je, jak dlouho všechno trvá. Požadavek na vyšší pozornost aktivní záloze a novelizaci, či vytvoření legislativy zazněl již po příchodu Alexandra Vondry na ministerstvo obrany v roce 2010. Základní principy se objevily v Bílé knize o obraně, kterou schválila vláda v roce 2011. Bohužel až nyní se – po dvojím stažení – zákony dostávají do Sněmovny. Snad nás toto zdržení nebude v budoucnu mrzet.

Autor: Jana Černochová | středa 30.9.2015 21:38 | karma článku: 16,23 | přečteno: 1033x
  • Další články autora

Jana Černochová

Rodící se koalice neochotných

11.12.2017 v 9:22 | Karma: 20,40

Jana Černochová

Stalo se před patnácti lety

15.8.2017 v 9:58 | Karma: 15,32
  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1268x
Jana Černochová (1973) - poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně výboru pro obranu, členka výboru pro bezpečnost a hrdá starostka Prahy 2. Od roku 1997 je členkou ODS. Od roku 1998 působí v komunální politice a od roku 2010 v celostátní. V rámci své poslanecké práce se věnuje aktivitám zaměřeným na posilování obranyschopnosti České republiky, modernizaci české armády a zajištění kvalitních podmínek služby vojáků z povolání, vojáků v aktivní záloze a příslušníků bezpečnostních sborů. Věnuje se také projektům na podporu péče o válečné veterány, připomínání osudů národních hrdinů a vojenských tradic. Mezi její záliby patří potápění, sportovní střelba, běh, literatura a historie. Jejími celoživotními vzory jsou Ronald Reagan, Margaret Thatcherová či Alois Rašín.  

Seznam rubrik