Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopis prezidentu Zemanovi

12. 04. 2015 19:25:36
Pane prezidente České republiky, vím, že toho ohledně Vaší plánované návštěvy Moskvy při příležitosti „uctění památky padlých během 2. světové války“, kteří se mimo jiné podíleli na osvobození Československa, bylo řečeno i napsáno hodně, ale nejsem si jistá, jestli Vám někdo naznačil alternativu, při které byste vlastně nemusel opustit Prahu, alternativu, která by nerozdělovala dál naší společnost a která by byla důstojná.

Nepochybuji o tom, že toho jako znalec historie o Městské části Praha 2, kde jste léta i Vy sám žil, víte opravdu hodně. Mimochodem, uvědomila jsem si zajímavou skutečnost - na dvojce žili všichni naši porevoluční prezidenti: pan Havel, pan Klaus i Vy, takže prezidentský genius loci nám nikdo nemůže upřít a možná i z tohoto důvodu to, co navrhuji dále v textu, stojí za přemýšlení.... Opakování je matkou moudrosti, takže mi dovolte malý historický exkurs do ne tak dávných čtyřicátých let minulého století, do období, kdy naší zemí, hlavním městem Prahou i územím, které dnes tvoří jednotný samosprávný celek nazývaný Praha 2, zmítal jeden z nejkrvavějších válečných konfliktů. Na dnešním území Prahy 2 se toho dělo opravdu hodně, a jestli chcete projevit úctu hrdinům té doby, máte nejlepší příležitost učinit tak zde. Tedy jen namátkou:

Na Albertově počal pochod studentů v roce 1939. Na rohu ulic Žitná a Mezibranská byl smrtelně postřelen Jan Opletal, zemřel 11. listopadu na klinice Všeobecné nemocnice. V ulici Anny Letenské se scházeli odbojáři z „Petičního výboru Věrni zůstaneme“. V Sázavské ulici stála nejzdobnější synagoga v Praze, kterou velmi vážně zasáhla puma při bombardování Prahy 14. 2. 1945. Předseda protektorátní vlády (1939-1941) Alois Josef Eliáš, popravený nacisty, se narodil a žil na Francouzské ulici. V Resslově ulici, v kryptě kostela Cyrila a Metoděje, zemřeli parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Jejich zrádce, smutně proslulý konfident gestapa Karel Čurda, bydlel na Francouzské ulici 7, posléze se ukrýval v Lumírově 11. V ulici Ječné bydlel poslední československý ministr obrany generál Syrový a ve vedlejším domě se konaly schůzky odbojářů s parašutisty. V budově soudu na Karlově náměstí byla věznice pražského gestapa, ve které byla vězněna i Milada Horáková, rovněž rodačka z Vinohradů, z Rumunské ulice. V ulici Ke Karlovu v bytě primáře Kafky se setkávali představitelé „Politického ústředí“ i odbojové skupiny „ÚVOD“. V Šafaříkově 1 nacházeli azyl Václav Morávek a Josef Mašín ze skupiny „Tří Králů“. V Legerově ulici se scházeli členové odbojové skupiny „Parsifal“. Z budovy školy Na Smetance ostřelovala silná německá posádka v květnu 1945 prostor Vinohradské ulice. O bojích o rozhlas na Vinohradské ulici a v jejím okolí, zde asi nemusím ani psát...

Praha 2 má také dva opravdu smutné rekordy. Z území Vinohrad zmizela během války nejpočetnější židovská komunita v Československu, tisíce vinohradských židů zahynulo v koncentračních táborech. Dohledané střípky osudů těchto našich téměř zapomenutých mrtvých mapovala loni výstava „Stopy židovské přítomnosti“, letos vydáme dopracované a rozšířené výsledky bádání v knižní podobě. Z Vinohrad a Nového Města také bohužel bylo největší procento obětí při nečekaném bombardování Prahy spojeneckými vojsky v únoru 1945. Vzpomínky a fotografie na tento nálet a jeho následky se staly základem výstavy „Popel Popeleční středy“, která je do konce dubna ke zhlédnutí ve výstavních prostorech úřadu na Náměstí Míru, poté se přesune jako stálá expozice do podzemního krytu Folimanka. Městská část Praha 2 nechala vyrobit na památku obětí všech válečných náletů pamětní desku, která bude odhalena 7. května na budově Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, která byla bombardováním také silně zasažena.

Naše země, resp. tehdejší Československo, má draze získanou historickou zkušenost, jak to chodí s ústupky agresorům a diktátorům. Naše území bylo iluzorně obětováno světovému míru a do roka se rozpoutal dosud nejničivější světový konflikt v dějinách. Neustupujme diktátorům a nelegitimizujme je tím, že budeme stát v Moskvě po jejich boku, prosím.

Takže závěrem Vás, pane prezidente, jako starostka MČ Praha 2, žádám, nejezděte do Moskvy, vyjděte z Pražského hradu, přejděte most na druhý břeh a oslavte společně s námi a našimi občany výročí 70 let od konce 2. světové války doma a uctěte památku našich hrdinů, kteří za svobodné Československo položili svůj život!

P. S. jestli se budete chtít potkat s premiérem Ficem, není žádný problém, z Bratislavy to má do Prahy blíž než do Moskvy a ve Slovenské ulici připravíme důstojné přijetí.

S pozdravem

Mgr. Jana Černochová, starostka MČ Praha 2

Autor: Jana Černochová | neděle 12.4.2015 19:25 | karma článku: 33.21 | přečteno: 3963x

Další články blogera

Jana Černochová

Stalo se před patnácti lety

Když se v srpnu roku 2002 hnala velká voda na Prahu a pohled z vyšehradské skály připomínal scénu z hororu, limnigraf, neboli měřič hladiny vody ve Vltavě, pod touto hladinou neúprosně mizel, nikdo nemohl tušit, jak to dopadne.

15.8.2017 v 9:58 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 414 |

Jana Černochová

Generálka na ministerské fasádě

Minulé pondělí schválila vláda jmenování čtyř vojáků do generálských hodností. Mezi nimi i první ženu – plukovnici Lenku Šmerdovou.

4.5.2017 v 9:46 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 828 | Diskuse

Jana Černochová

Stabilizace bezpečnostních sborů v podání vlády je jen iluzorní

Ve středu 19. dubna se na Výboru pro bezpečnost projednával vládní návrh novely zákona o příslušnících bezpečnostních sborů.

24.4.2017 v 16:09 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 480 | Diskuse

Jana Černochová

Aktualizace Obranné strategie ČR a realita

Vláda České republiky schválila před několika týdny aktualizaci Obranné strategie ČR, která byla v tomto týdnu předložena také sněmovnímu Výboru pro obranu.

7.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 542 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Sněmovna nám prokoukne (analýza)

Sněmovna už do voleb zasedat nebude. Orgán má vyděláno. Nastal čas dát všechno do pucu a (staro) novým poříjnovým poslancům připravit důstojné podmínky pro jejich rozhodování na vysoké politické úrovni.

20.9.2017 v 22:38 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 114 | Diskuse

Martin Braun

USA - Severní Korea, reakce na článek paní Dreyové

Bude to asi taková mini reakce, i když kdo ví, co v průběhu psaní takového starého reakcionáře jakým jsem napadne.

20.9.2017 v 22:26 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jiří Nápravník

Kritický pohled, 20 let problémů v IT a Čapí hnízdo

Podobně kriticky jako na oblast IT jsem se podíval i na Čapí hnízdo. Výsledek mé analýzy je dost odlišný od toho o čem se psalo a píše v novinách a na serverech.

20.9.2017 v 20:51 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 616 | Diskuse

Jiří Rod

I já jsem nespokojený s politickou situací u nás

Dlouhá léta se zajímám o politiku a pozorně sleduji naši politickou scénu. A musím přiznat, že i já - jako jeden z těch, kteří fandí našemu polistopadovému demokratickému dění - cítím určité rozčarování.

20.9.2017 v 17:20 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 483 | Diskuse

Michael Pálka

Tak jaký jsem byl, Ovčáček ?

"Tak jaký jsem byl, Ovčáček?" "Skvělý pane prezidente, skvělý.Jako obvykle, skvělý.Řekl bych i více než skvělý."

20.9.2017 v 17:17 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1280
Jana Černochová (1973) - poslankyně Poslanecké sněmovny PČR a zároveň starostka Prahy 2. Tato městská část je mým domovem, láskou a pýchou. Politika mě baví, stejně jako mé další koníčky: historie, bezpečnostní otázky, potápění a motorky. Jsem pravicově založená (členka ODS, za kterou kandiduji na starostku Prahy 2) a mezi mé vzory patří Ronald Reagan, Margaret Thatcherová, či Alois Rašín.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.